Hacettepe Üniversitesi
MEVSİMSEL GRİP; AŞI İLE ÖNLENEBİLİR

Yazar Dilek Aslan (Prof. Dr., HÜTF Halk Sağlığı Anabilim Dalı)

Editör Levent Akın (Prof. Dr., HÜTF Halk Sağlığı Anabilim Dalı)

Yayınlanma tarihi 02.05.2020
Son güncellenme tarihi 17.05.2020

Mevsimsel grip, dünyada hastalık ve ölümle sonuçlanabilen bir durumdur. Hastalığın nedeni influenza isimli bir virüstür. Influenza virüsü bütün dünyada dolaşımdadır (1). Dünyadaki yıllık salgınlar sırsında 3-5 milyon kişinin hastalandığı ve 290 000-650 000 kişinin yaşamını kaybettiği tahmin edilmektedir (2). Hastalığın daha yoğun olarak görüldüğü dönemler sonbaharın sonları, kış dönemi ve ilkbaharın başlarıdır. Mevsimsel grip, kişiden kişiye kolayca bulaşır. Hastalık temel olarak; enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması sırasında dışarıya saçılan damlacıkların sağlam kişiler tarafından solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır. Damlacıkların 1-2 metre uzağa yayılabildiği gösterilmiştir (1). Grip hastalığının başlıca belirtileri aşağıdadır (1,2):

  1. Ateş
  2. Baş ağrısı
  3. Kas ve eklem ağrısı
  4. Halsizlik, kırgınlık
  5. Burun akıntısı
  6. Boğaz ağrısı
  7. Öksürük

Grip, istenmeyen durumlarla sonuçlanabilir. Örneğin, zatürre ya da beyin iltihabı bu durumlar arasındadır. Ölümler görülebilir. Kronik hastalıkları olanların bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma riskleri daha fazladır. Sağlık sonuçları dışında hastalığın sosyal ve ekonomik sonuçları da bulunmaktadır (1,2).

Mevsimsel gripten korunmak mümkündür. Bu amaçla hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Aşı olunduğunda mevsimsel grip daha hafif seyretmekte ve ölümler önlenebilmektedir. Aşının sağlık çalışanlarının rehberliğinde her yıl yaptırılması önerilmektedir.

Mevsimsel grip aşısı güvenliği konularında bilgilere http://www.asihalksagligi.hacettepe.edu.tr/tr/mevsimsel_grip_asisi_guvenligi-46 (3) sayfasından ulaşılabilmektedir.

UNUTMAYALIM;

AŞI HAYAT KURTARIR !

Yararlanılan başlıca kaynaklar

  1.  [Internet] https://grip.gov.tr/tr/mevsimsel-grip Erişim:2.5.2020.
  2.  [Internet] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) Erişim:5.2020.
  3.  [Internet] http://www.asihalksagligi.hacettepe.edu.tr/tr/mevsimsel_grip_asisi_guvenligi-46 Erişim:2.5.2020.

 

Gizlilik Sözleşmesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Halk Sağlığı Anabilim Dalı

Aşı ve Bağışıklama

© 2019