Hacettepe Üniversitesi
Sağlık ve Bakım Hizmetlerinde Çalışanların Aşılanması

Sağlık ve Bakım Hizmetlerinde Çalışanların Aşılanması…[1]

 

Yazar                                      Dilek Aslan (Prof. Dr., HÜTF Halk Sağlığı Anabilim Dalı)

Yayınlanma tarihi                  20.10.2021

 

Sağlık ve bakım hizmetlerinde çalışanlar küresel sağlığın en önemli teminatıdır. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının çalışmalarının değeri bir kez daha ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, önemli bir sayıda sağlık çalışanı Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle hastalanmış ve yaşamını kaybetmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Ocak 2020 ve Mayıs 2021 döneminde 80.000-180.000 sağlık çalışanının COVID-19 nedeniyle yaşamını kaybetmiş olabileceği ifade edilmektedir. Bu ölümler trajik bir sonuçtur.

 

Pandemi sürerken, aşı çalışmaları sağlık çalışanlarının COVID-19 nedeniyle kayıplarının azalmasına katkı sağlamıştır. Bununla birlikte, sorunlar halen sürmektedir. Eylül 2021 itibarıyla, 119 ülkeden elde edilen verilere göre, bölge ve ekonomik gruplar arasında önemli farklılıklar olmakla birlikte; sağlık ve bakım hizmetlerinde çalışan her beş kişiden ikisi tam olarak aşılanmıştır. Afrika ve Batı Pasifik bölgelerinde her 10 kişiden 1'inden daha azı tam olarak aşılanmışken, çoğunlukla yüksek gelirli 22 ülkedeki çalışanın %80'inden fazlasının tam aşılı olduğunu bildirilmiştir. Ön saflarda görev alan bu kitlelerin aşı olma düzeylerinde eşitsizlikler bulunmaktadır.

 

Sağlık ve Bakım Hizmetlerinde Çalışanların Uluslararası Yılı Yönlendirme Komitesi, DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreysus ile düzenlediği ortak basın toplantısında acil bir çağrı yapılmıştır. Bu bağlamda aşağıdaki öncelikler tanımlanmıştır:

 

Öneriler hızla hayata geçirilmelidir.

 

[1] https://www.who.int/news/item/20-10-2021-health-and-care-worker-deaths-during-covid-19

Gizlilik Sözleşmesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Halk Sağlığı Anabilim Dalı

Aşı ve Bağışıklama

© 2019